Om Populate

Populate är en kommunikationsbyrå för film – en filmbyrå – för uppdragsgivare som vill ha effekt och mätbar förändring, inte bara en film.

Vi tror att det behövs filmbyråer, en ny typ av kommunikationsbyrå, med en samlad expertkompetens inom kommunikation, storytelling, filmproduktion och spridning. Vi hjälper våra uppdragsgivare att använda film som ett värdeskapande verktyg i syfte att snabbare och mer kostnadseffektivt uppnå verksamhets- och affärsmål.

Vårt erbjudande

Vi är en strategisk fullservicebyrå inom kommunikation via film och rörliga medier. Vi hjälper våra uppdragsgivare med utbildning, rådgivning, strategi, konceptutveckling, idé- och manus, filmproduktion, distribution, spridning, effektmätning, analys och förvaltning. Allting med fokus på film och rörliga medier med målet att alltid skapa värde för våra uppdragsgivare.

Hur vi särskiljer oss

Vår ambition är att alltid sätta filmaktiviteten i ett kommunikativt sammanhang. Det innebär bland annat att vi strävar efter en holistisk utgångspunkt i alla projekt. Därifrån vägleder vi dig att använda filmmediet på rätt sätt för att uppnå dina affärs- och verksamhetsmål. Ibland kan film vara ett olämpligt verktyg, beroende på syfte, mål och förutsättningar. Då kommer vi att rekommendera dig en annan lösning. Vi får ofta höra att vi är lyhörda, men också utmanande. För vi menar allvar med vårt löfte; ”Vi är en filmbyrå för dig som vill ha effekt och mätbar förändring, och inte bara en film”. 

Ett urval av våra nöjda kunder

logo-1

logo-2

logo-3

logo-4

logo-1

logo-2

logo-3

logo-4

logo-6

logo-7

logo-7

logo-8

Vi på Populate

Anders Land

Regissör / Manusförfattare

anders.land@populate.se
+46 (0)703 64 40 41

Christopher Liljebäck

Redigering / Animation 

christopher.liljeback@populate.se
+46 (0)739 25 71 43

Ehsan Nasari

VD / Projektledare

ehsan.nasari@populate.se
+46 (0)736 29 84 03

Fredrik Lundqvist

Manusförfattare / Online strateg

fredrik@populate.se
+46 (0)702 59 60 84

Kamran Ghodsi

 Manusförfattare / Regissör

kamran.ghodsi@populate.se
+46 (0)739 97 70 76

Peter Pamlenyi

Byråchef / Produktionsledare

peter.pamlenyi@populate.se
+46 (0)706 94 96 04

Tim Vågbratt

Redigerare

tim.vagbratt@populate.se
+46 (0)730 94 16 49

Kim Johansson

Produktionsledare

kim.johansson@populate.se
+46 (0)738 40 67 52